11. 4. 2016

Strana zelených odsuzuje útoky na mateřské centrum v Pardubicích, které provozuje ombudsmanka Strany zelených Olga Pavlů a které organizovalo kromě jiných sbírek také sbírky pro pomoc uprchlíkům.

„Útok na objekt, který je určen dětem, kvůli politickému názoru jeho ředitelky, považujeme za jasný důkaz toho, že nebezpečí pro českou společnost nepředstavují uprchlíci, ale fašizující se společnost a bojůvky takzvaných vlastenců,“ uvedl předseda Strany zelených Matěj Stropnický.

Mateřské centrum Kašpárek v Pardubicích se za poslední měsíce stalo několikrát cílem vandalských útoků. Poslední útok v podobě znečištění červenou barvou připomínající krev a vyvěšení falešného parte se jménem ředitelky mateřského centra Olgy Pavlů považuje Strana zelených za přímý útok na svobodu vyjadřovat politické názory. „Takovéto vyhrožování je v civilizované společnost nepřijatelné. Skutečnost, že si autoři navíc vybrali za svůj cíl zařízení, které je určeno pro děti, ještě více podtrhuje jejich zbabělost a lidskou malost,“ uvedla Irena Moudrá Wünschová, první místopředsedkyně strany.

Strana zelených podporuje dobrovolníky a dobrovolnice, kteří se zapojili do pomoci lidem na útěku. „Mnozí z nich se za svou energii, čas a peníze, které do pomoci uprchlíkům věnovali, dočkali od svého okolí nevraživosti nebo výhrůžek. Je třeba jasně říct, že pomoc lidem v nouzi by měla být samozřejmostí, a nikoli aktem občanské statečnosti, jak se žel nyní děje. O to více je potřeba pomoc všech dobrovolníků ocenit,“ uvedl Matěj Stropnický.

Jak popisuje vývoj událostí ve dnech po útocích na mateřské centrum Olga Pavlů, si můžete přečíst v Deníku Referendum.