26. 10. 2015

Strana zelených je znepokojena tím, že lidé, kteří utíkají před válkou nebo hladem, jsou umisťováni do detenčních zařízení. Za zvlášť alarmující SZ považuje, že v nedůstojných podmínkách jsou zadržovány i děti. V souvislosti s uveřejněním zprávy vysokého komisaře OSN se zelení ohrazují proti porušování Evropské úmluvy o lidských právech i Úmluvy o právech dítěte a žádají odvolání vedoucího odboru azylové a migrační politiky Tomáše Haišmana a napravení přístupu ČR k migrantům ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD).

“Svlékání do naha, odebírání peněz, používání pout, noční buzení a přepočítávání uprchlíků včetně dětí, nedostatek léků pro astmatické děti, špatná zdravotní péče i hygiena. Za takovou péči si uprchlíci musí platit 240 korun denně, což znamená, že je Česká republika připraví v detencích o jejich poslední peníze,” uvádí Jana Drápalová, předsedkyně SZ. Strana zelených se spolu s mnoha lidskoprávními organizacemi domnívá, že u mnoha zadržených navíc chybí právní podklad jejich detence.

„Fakt, že přístup Česka k uprchlíkům dnes ve své zprávě kritizoval vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein, je nejen obrovská ostuda České republiky, ale také důkaz závažnosti celého problému. České soudy navíc v mnoha případech potvrdily nezákonnost jejich zadržování v detenčních zařízeních. Ministerstvo vnitra začalo jednat až po upozornění ombudsmanky a ještě k tomu nedostatečně, zejména v tom, že uprchlíci si nadále za svůj pobyt za mřížemi platí. Je evidentní, že vedoucí odboru azylové a migrační politiky Haišman situaci naprosto nezvládá, a měl by proto být okamžitě odvolán,“ uvádí Michal Berg, člen předsednictva SZ.

Politika, kterou se české úřady snaží odradit uprchlíky, má na zadržené negativní dopady. “Lidé, kteří jsou propuštěni z detenčních center, jsou vyděšení, mají šílené zážitky, děti si mohou odnášet traumata na celý život,” uvádí Monika Horáková, zastupitelka SZ v Praze 2 a koordinátorka Iniciativy Hlavák – dobrovolnické skupiny, která už několik týdnů pomáhá propuštěným uprchlíkům na pražském Hlavním nádraží.

O podmínkách v zařízení Bělá-Jezová nedávno informovala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ve zprávě uvádí, že děti v detenci jsou často traumatizovány a nedokážou pochopit, proč jsou „trestány“, když nespáchaly žádný zločin. Čtyřčlenná rodina, která je v zařízení umístěna po dobu 30 dní, je podle ní povinna za pobyt uhradit celkem 29 040 Kč.

“Nechceme, aby lidé, kteří prožili plno příkoří v rodných zemích, prožívali nelidské zacházení i v České republice. Je pro nás nepřijatelné, aby v české vládě byli lidé, jejichž činnost vede k porušování lidských práv. Ministr Chovanec by proto situaci měl urychleně napravit – je třeba ji řešit napříč resorty, s ohledem na základní lidská práva a psycho-sociální péči,” dodala Drápalová.

 

Jenda Žáček
tiskový mluvčí Strany zelených