8. 4. 2020

Osmý duben připomínají Zelení Mezinárodní den Romů. V rámci každoročních oslav jde o připomenutí takzvaného ,,romipen“ neboli ,,romství“, společný původ, jazyk a kulturu.

V tento den si Romové po celém světě připomínají historicky první Světový romský kongres, který proběhl v Anglii v roce 1971. I díky této události získalo romské hnutí mezinárodní a politicko-společenský rozměr.

Romové slaví Mezinárodní den Romů každoročně od roku 1990 a v České republice od roku 2001. Mezinárodní den Romů připadá na 8. duben, což je den vzniku Mezinárodní romské unie – International Romani Union (zpočátku pod názvem World Romani Union).

Jsme jeden svět a je dobré vědět, kdo jsme ale jsme také jeden celek. Doufám, že příští rok všichni a ve zdraví oslavíme Mezinárodní den Romů a nikdy nezapomeneme na to, že jsme více než součástí jedné komunity, jedné lokality, jednoho domu,“ říká Anna Chválová, členka Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených a romská aktivistka.

Rok 2020 bude pro všechny zcela jiný a oslavy MDR se nebudou konat, vzhledem k vládním opatřením kvůli pandemii COVID-19.

Zelení s radostí konstatují, že i mnozí Romové se semkli s celou společností a zapojili se do šití roušek, rozdávání potravinových balíčků, či poskytovaní informací v rámci poskytovaní sociálních služeb.

Děkuji romkám a romům za občanskou sounáležitost projevenou během 1. vlny infekce COVID 19 v České republice, přeji jim všechno nejlepší k jejich mezinárodnímu dni a nám všem přeji, abysme již brzy žili ve společnosti, kde rasismus, ani jeho česká verze anticiganismus, nebude mít na veřejnosti místo,“ uzavírá Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.