20. 4. 2020

20. duben připomínají Zelení jakožto Světový den konopí. Rostlina konopí byla na mnoha místech Země využívána tisíce let k různým účelům, ale posledních 100 let jsme svědky konopné prohibice. Na konopí bylo od dvacátých let minulého století nahlíženo stejně jako na tvrdé drogy a jeho překlasifikování na drogu měkkou prakticky mnoho nezměnilo, neboť jeho pěstování a držení bylo a je stále ilegální.

Zelení upozorňují na fakt, že zatímco rostlinu konopí znají lidé už tisíce let, pojem “marihuana se zrodil až na počátku konopné prohibice a je vlastně jejím synonymem, což je důvod, proč ho Zelení neradi používají.

Hodit konopí do jednoho pytle s tvrdými drogami byla veliká chyba, kterou už si mnoho lidí uvědomuje, což kromě různých forem legalizace v mnoha vyspělých zemích ukazuje i skutečnost, že například heroin, kokain ani pervitin svůj světový den nemají,“ upozorňuje Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.

Zelení oceňují na konopí především jeho léčivé účinky a jsou přesvědčeni, že konopná léčiva jsou skvělou, dokonce někdy tou nejlepší, alternativou některých léčiv, a podporují co nejširší využití konopí v medicíně.

Alkohol nebo THC vám možná pomohou na chvíli zapomenout na vaše starosti, ale jedině CBD vám projasní hlavu pro jejich řešení,“ říká Libuše Bushka Bryndová, konopná aktivistka a léčitelka.

Zelení taktéž oceňují široké možnosti, jež nabízí konopí jakožto stavební a textilní materiál, a jsou přesvědčeni že by se mělo k těmto účelům využívat více. Zelení rovněž podporují relaxační využití konopí, a proto společně s Piráty a občanským sdružením legalizace.cz sepsali petici za legalizaci konopí a vyzývají voličky a voliče Strany zelených k podepsání.

V České republice jsou lidé trestáni za pěstování konopí někdy i více než za obchod s tvrdými drogami či vážné kriminální delikty, a dokud se nezmění zákony ohledně pěstování a držení konopí pro vlastní potřebu, nezbyde policii a soudům než pokračovat v pronásledování a perzekuci zahrádkářů,“ uzavírá Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.

Odkaz na Petici za legalizaci konopí:

https://www.legalizace.cz/petice-za-legalizaci-konopi/