13. 11. 2015

Senátoři za Stranu zelených (SZ) bojovali tento týden v Senátu za lepší podmínky pro cizince, kteří jsou v Česku zadržováni v detenčních zařízeních. Podle jejich návrhů na úpravu zákona o azylu by v detencích neměly končit rodiny s nezletilými dětmi. Cizinci, kteří jsou v Česku zadržováni jen proto, aby byli předáni do jiného státu, by navíc neměli za pobyt v detencích platit poplatky. Návrhy senátora Václava Lásky (SZ) kromě Elišky Wagnerové a Václava Hampla (oba za SZ) podpořili také další senátoři. I přesto, že se 17 senátorům nezdála původní podoba návrhu schválená Sněmovnou, většinu členů horní komory zelení senátoři na svou stranu bohužel nezískali.

„Myslím si, že vyřízení žádosti o azyl v co nejkratším možném termínu je jak v zájmu azylanta, který přiznanou ochranu dostane, tak v zájmu ČR v případě žadatelů, kterým ochrana přiznána nebude. Čím delší pobyt žadatele, který nárok nemá, na území ČR, tím větší komplikace. A naopak, čím rychlejší vyřízení žádosti o azylanta, který nárok na ochranu má, tím lepší šance na jeho integraci do naší společnosti,“ řekl na plénu Senátu Václav Láska (SZ).

Podle Láskových návrhů by rodiny s nezletilými dětmi v detencích skončily jen v krajních případech. Umístěny by navíc mohly být jen v těch zařízeních, která jsou pro rodiny s dětmi určena. Nekončily by tedy tam, kde panuje téměř vězeňský režim, jak tomu v minulých týdnech a měsících bylo. To bylo kritizováno také v zahraničí, ombudsmankou Šabatovou i nevládními organizacemi.

Zelení senátoři kromě toho chtěli osvobodit od poplatků za pobyt v detenčních zařízeních ty cizince, kteří jsou zadržováni jen proto, aby byli předáni do jiného státu, ve kterém se bude rozhodovat o udělení azylu či mezinárodní ochrany. Láska a jeho kolegové chtěli rovněž zkrátit správní lhůtu pro vydání rozhodnutí o mezinárodní ochraně ze šesti na tři měsíce.

Další pozměňovací návrh měl zlepšil podmínky cizinců v detencích tak, aby měli možnost dostávat neomezeně balíčky s potravinami, knihami a věcmi osobní potřeby (nyní mají nárok 1x týdně na balíček o hmotnosti 5 kg), mohli přijímat návštěvy a utrácet vlastní peníze (nyní si mohou 1x týdně nakoupit zboží za 300 Kč).

„Evropa na rozdíl od nás by nám pomohla, ale my Evropě prostě pomáhat nechceme. A to je otřesné. To je otřesné, já s tím nesouhlasím a jsem opravdu zhnusená úrovní debaty a nezúčastním se toho! Tento zákon rozhodně nepodpořím. Myslím si, že je to jeden z nejhorších zákonů, který nám byl v Senátu předložen,“ odmítla zákon o azylu v původní podobě senátorka za SZ a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.

Zákon o azylu byl nakonec schválen v původní podobě tolik kritizované nevládními organizacemi. V platnosti tedy zůstává jak šestiměsíční lhůta pro vyřízení žádosti o azyl, tak široká práva Policie ČR k zajišťování cizinců včetně rodin s nezletilými dětmi. Zachovány zůstaly rovněž poplatky za pobyt v detenčních zařízeních ve výši 242 Kč na osobu na den.