12. 1. 2016

Strana zelených se v posledních dnech opět dostala do hledáčku extremistického webu White Media. Ačkoliv se na tomto webu dlouhodobě objevovaly informace o členkách a členech SZ, v posledních dnech aktivita rasistů stoupla nejen směrem k premiéru Sobotkovi, ale také k zeleným, u kterých server zveřejňuje citlivé osobní údaje. SZ takové útoky odsuzuje a vyzývá veřejnost, aktivisty i politiky, aby se nenechali zastrašit. Řešením situace ale podle SZ nesmí být větší kontrola internetu omezující svobodu a soukromí, kterou navrhuje ministr Chovanec, ale efektivní řešení v trestněprávní rovině. Příklady z Polska ukazují, že je možné dopadnout i neonacisty, kteří se schovávají za kalifornskou firmu Dreamhost, která uvedený server provozuje.

Data zveřejněná na webu mohou pocházet z interní databáze SZ, ke které mají přístup jednotliví členové. Strana údaje analyzuje a prověřuje zabezpečení databáze i dalších systémů. V kontextu zpráv o úniku e-mailů premiéra zváží SZ případné další právní kroky.

Různé druhy seznamů jsme v historii Evropy i Česka zažili už nespočetněkrát, nikdy to však nevedlo k ničemu dobrému. Snaha zastrašovat lidi zveřejňováním jejich jmen a údajů o nich, ať už jde o korespondenci či bydliště, je daleko za hranicí vkusu i pravidel demokracie,” uvádí Jana Drápalová, předsedkyně SZ.

Zelení odsuzují útoky ze strany White Media vedené proti českým aktivistům a politikům. To, že se na jejich nenávistném webu pravidelně objevují urážlivé příspěvky na adresů členů a členek Strany zelených jasně ukazuje, že boj proti extremistům a lidem ohrožující demokracii je třeba vést důsledně.

“Je mi líto, pokud někdo díky své veřejné aktivitě přijde o část soukromí. Pokud ale ministr Chovanec na základě tohoto incidentu začne volat po větší kontrole internetu ze strany státu, tak přesně prospěje tomu, co rasisté z White Media prosazují: omezení svobod a soukromí,” uvedl Michal Berg, člen předsednictva SZ.

Řešením je podle SZ zodpovědné prošetření všech incidentů policií a důsledné potrestání těch, kteří nenávistné projevy iniciují. “Namísto přemýšlení o větší kontrole internetu by měl ministr vnitra využít všechny možnosti, které jsou, pro dopadení konkrétních pachatelů. Snad se to podaří dříve než v Polsku, kde v roce 2006 odpovědné orgány přikročily k rázným krokům až tehdy, co jednoho z lidí, kteří byli na podobném seznamu, pobodali dva neonacisté,” dodal Berg.

 

Jenda Žáček
tiskový mluvčí Strany zelených