4. 9. 2015

Skupina senátorů napříč politickým spektrem se připojila k prohlášení senátorů o aktuální migrační situaci, které inicioval zelený senátor Václav Láska a které navazuje na Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti. Senátoři reagují na vzrůstající aktivitu extremistických skupin a nálad ve společnosti a tímto prohlášením chtějí otevřít věcnou debatu na téma uprchlictví a migrace.

Prohlášení podepsali senátoři a senátorky Václav Láska, Eliška Wagnerová, Libor Michálek, Ivana Cabrnochová, Jiří Šesták, Jitka Seitlová, Zdeněk Papoušek, Mezian Hassan, František Bublan, Jiří Hlavatý, Alena Dernerová, Eva Syková a Miluše Horská.

Podepsaní senátoři se zároveň zavázali, že se mimo jiné budou zasazovat o zefektivnění azylového řízení v ČR, přípravu dlouhodobé koncepce migrační politiky, solidární přístup k partnerům v EU a prosazování funkční evropské azylové politiky.

My, níže podepsaní senátoři a senátorky Parlamentu ČR, se budeme nadále zasazovat o věcnou diskuzi k uprchlictví, migraci a multikulturnímu soužití. Nechceme bagatelizovat strach lidí z bezpečnostních rizik spojených s migrací, ale budeme odmítat jakékoli pokusy o zneužití současné krize pro politický prospěch kohokoli. Budeme aktivně brojit proti všem projevům nenávisti, agrese a zášti. Využijeme všech našich pravomocí, abychom prosadili taková politická řešení, která zajistí poskytnutí pomoci pro adekvátní počet uprchlíků a která zároveň neohrozí společenskou soudržnost či stávající rozsah sociálních služeb,“ uvádí senátoři ve výzvě.

Celé prohlášení senátorů k aktuální migrační krizi:

PROHLÁŠENÍ SENÁTORŮ K AKTUÁLNÍ MIGRAČNÍ SITUACI

My, níže podepsaní senátoři a senátorky Parlamentu ČR, jsme znepokojeni šířením nenávistných nálad v české společnosti i vzrůstající aktivitou extremistických skupin, které ve veřejném prostoru často nenachází odpovídající protiváhu. Při vědomí odpovědnosti pramenící z našeho mandátu vítáme Výzvu vědců proti strachu a lhostejnosti. V jejím duchu chceme otevřít debatu na téma konkrétních politických kroků, jež naší zemi umožní důstojně reagovat na dlouhodobé migrační trendy.

Základem věcné debaty je znalost faktů. Současná veřejná diskuze obvykle pomíjí zejména následující skutečnosti:

  • Česká republika není pro většinu uprchlíků a uprchlic cílovou zemí. Počet žádostí o mezinárodní ochranu v letošním roce pravděpodobně nepřekročí 2 000. Nejvíce žadatelů přitom přichází z Ukrajiny. Azyl či doplňková ochrana jsou každoročně uděleny jen několika stovkám osob.

  • V minulosti naše země opakovaně prokázala, že dokáže pomoci těm, kteří to skutečně potřebují. V 90. letech přijala 3 500 běženců z Bosny, v 50. letech 12 000 uprchlíků z Řecka či v posledních patnácti letech stovky barmských utečenců. Žádná z těchto situací nevedla k ohrožení společenského smíru.

Současnou migrační krizi na evropském kontinentně nechceme zlehčovat. Naše země má právo odmítnout udělení mezinárodní ochrany tzv. ekonomickým migrantům. V duchu mezinárodních úmluv jsme nicméně zavázáni poskytnout ochranu lidem prchajícím před perzekucí či válkami v jejich zemích původu.

Zdá se nám, že tuzemská politická reakce na aktuální situaci se zatím omezuje na bezpečnostně-represivní složku, neadekvátní výše uvedeným číslům i tomu, co se dnes v Evropě a za jejími hranicemi reálně děje.

Schází naopak sebevědomý, pragmatický a dlouhodobě promyšlený postup, který bychom ve stabilní a relativně blahobytné středoevropské zemi očekávali. Řada politiků a političek se namísto tlumení šířící se paniky rozhodla téma bez skrupulí vytěžit a nenávistné emoce dále přiživovat.

Chceme jít příkladem a v rámci našich senátorských kompetencí se budeme zasazovat o následující:

  • Zkvalitnění a zefektivnění azylového řízení v ČR, aby odpovídalo evropským standardům. Řízení o udělení mezinárodní ochrany jsou dosud velmi pomalá a příliš podléhají interní restriktivní politice.

  • Přípravu dlouhodobé koncepce migrační politiky.

  • Komplexní meziresortní přístup, který kromě úzce bezpečnostního aspektu bude klást stejný důraz i na rozměr zahraničněpolitický, lidskoprávní a informačně-vzdělávací ve vztahu k české veřejnosti.

  • Odpovědný a solidární přístup k partnerům v EU a prosazování funkční evropské azylové politiky.

My, níže podepsaní senátoři a senátorky Parlamentu ČR, se budeme nadále zasazovat o věcnou diskuzi k uprchlictví, migraci a multikulturnímu soužití. Nechceme bagatelizovat strach lidí z bezpečnostních rizik spojených s migrací, ale budeme odmítat jakékoli pokusy o zneužití současné krize pro politický prospěch kohokoli. Budeme aktivně brojit proti všem projevům nenávisti, agrese a zášti. Využijeme všech našich pravomocí, abychom prosadili taková politická řešení, která zajistí poskytnutí pomoci pro adekvátní počet uprchlíků a která zároveň neohrozí společenskou soudržnost či stávající rozsah sociálních služeb.

Václav Láska

Eliška Wagnerová

Libor Michálek

Ivana Cabrnochová

Jiří Šesták

Zdeněk Papoušek

Jitka Seitlová

Mezian Hassan

František Bublan

Jiří Hlavatý

Alena Dernerová

Eva Syková

Miluše Horská