25. 1. 2016
Matěj Stropnický se jako nový šéf zelených opřel do Západu, který podle něj způsobil migraci do Evropy tím, že destruoval státy na Blízkém východě i v severní Africe. Stropnický také v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že chce vybudovat nové hnutí z občanských aktivistů, kritizoval prezidenta Miloše Zemana, že záměrně vyvolává v lidech negativní vášně a vyloučil spolupráci s KSČM.
Říkáte, že zelení mají být radikální strana a odmítáte být středovým politikem. Jak se to bude projevovat?
Myslím, že v politickém středu nejsou žádná řešení, ve středu se jen politik snaží zalíbit všem voličům. Je potřeba pojmenovávat příčiny problémů, a ty jsou velmi často radikální, pokud se jde do důsledků. Když se mají popsat příčiny migrace, tak je třeba říci, že se Západ podílel na destrukci států na Blízkém východě i v severní Africe. Ano, byly to autoritářské režimy, ale zadržovaly řekněme tam v tom místě…. Byly to státy. Každopádně to uspořádání bylo konsolidované. A poté, co se Západ podílel na destrukci tohoto uspořádání, následkem je obrovská migrační vlna. To samé se týká změny klimatu, která do toho také vstoupila na území Blízkého východu. Mnoho lidí se, třeba v Sýrii, stěhovalo do měst, protože Blízký východ vysychá a to je důsledek klimatické změny. Vliv člověka na klima je faktem a je potřeba tomu začít čelit.
Chci vybudovat nové občanské hnutí, říká Stropnický
Dalo by se říci, že chcete ze zelených udělat něco jako je řecká strana Syriza nebo španělská Podemos?
Já chci zkusit vybudovat občanské hnutí. Pospojovat různé občanské aktivity, kde zelení by tvořili jádro tohoto hnutí. Skutečného hnutí, protože hnutí není sdružení zaměstnanců nějaké firmy, kteří jdou za svých šéfem. Hnutí je společenství lidí, kteří vědí, co chtějí, a velmi často to už dělají ve své obci, ve svém městě. Tihle lidé mají podle mě velmi mnoho společných zájmů a vědí, co chtějí v politice změnit.
Myslíte, že tihle lidé zatím zelené nevolí?
Ano, myslím si, že nevidí řešení problémů, které považují za zásadní. Vidí to řešení jenom na lokální úrovni. Tohle hnutí by mělo ta řešení použít, aplikovat i na celostátní úrovni. Já jsem se o to teď rok pokoušel na krajské úrovni, v hlavním městě. Byl jsem v úzkém kontaktu s většinou občanských sdružení z celé Prahy, zabývajícími se ochranou zeleně, památek, ale i zapojováním veřejnosti do rozhodování. Lidi, kterým jde o veřejný zájem a kteří mají velmi často podobný zájem, ty je potřeba spojit.
Kdyby se vám povedla taková věc jako Martinu Bursíkovi před deseti lety, když dovedl zelené do Sněmovny poté, co oslovil část městských liberálů, a zelení se pod vaším vedením do dolní komory parlamentu vrátili, dokázal byste si představit jako radikální politik spolupráci s KSČM?
Myslím si, že je to víceméně vyloučené. Přesněji, je to vyloučené.
Takže jim chcete spíš sebrat část jejich voličů?
Ano.
Zkusíme oslovit i městské liberály, kteří prokoukli TOP 09
A dál chcete hlasy voličů brát kde? Od sociální demokracie, od prvovoličů, od dosavadních nevoličů, od hnutí ANO?
Pokud se podaří vytvořit to občanské hnutí, bude se snažit, aby bylo zároveň opozicí vládě, protože tato vláda nemá žádnou legitimní opozici. Proto má také v druhé polovině volebního období vyšší preference než pravicová opozice. Protože si ještě všichni pamatují, s jakou hanbou končila Nečasova vláda. Proto my musíme být zároveň alternativou vůči vládě a zároveň vůči pravicové opozici. Do toho se komunisté opravdu nevejdou. Musíme se pokusit oslovit i městské liberály, kteří prokoukli, co je TOP 09 zač, vzhlíželi ke Karlu Schwarzenbergovi, ale odmítají vzhlížet k Miroslavu Kalouskovi. Těchto voličů může být hodně. Potřebujeme i liberální voliče.
Jak vám lidé, kteří by třeba uvažovali o volbě Strany zelených, mají uvěřit, že už nejste tím rozhádaným spolkem, jímž jste byli, když jste se dostali do Sněmovny zatím poprvé a naposledy po volbách 2006? Proti sobě byli lidé kolem Martina Bursíka a kolem Dany Kuchtové. A zvnějšku to vypadalo docela nehezky.
Strávili jsme šest let přemýšlením o tom, co jsme udělali špatně, strávili jsme šest let konsolidací strany. Finanční, programovou, ale i jakési vnitřní disciplinace. A myslím, že ten rok na pražském magistrátu, kde jsme vedli poměrně ostrou konfrontační politiku od určité fáze, kde jsme obhajovali náš program důsledně i za cenu rozpadu koalice, ta strana ustála. Ta strana vydržela konflikt a nerozpadla se Trojkoalice. Byl naprostý respekt vůči strategii, kterou jsme zazněli a nezazněla žádná disonance. V přímém přenosu jsme osvědčili, že Strana zelených vydržela nové vládnutí.
Prezident nemá v lidech vyvolávat negativní vášně
Ve svém projevu před zvolením jste cítil potřebu vyjádřit se k prezidentské volbě a k tomu, proč jste volil Miloše Zemana ve druhém kole. Použil jste takový zvláštní příměr, že to byla volba „mezi Andropovem a Černěnkem“, takže to nakonec podle vás vyhrál Andropov nebo Černěnko?
Hlavní smysl té metafory byl, že ten rozdíl byl skoro nulový. Z mého pohledu to byl tak malý rozdíl…. Mezi Andropovem a Černěnkem nevidím žádný rozdíl.
A nemyslíte, že by se to prezidenta, ale i Karla Schwarzenberga, mohlo dotknout, když je přirovnáváte k lidem ze sovětského komunistického politbyra?
Byla to metafora, kterou jsem chtěl vyjádřit, že rozdíl mezi kvalitou a po pravdě i schopností, zdravotními dispozicemi vykonávat tu funkci byl u obou kandidátů nevelký.
Až bude příští volba, znovu byste současného prezidenta volil, kdyby kandidoval, nebo nikoli?
Jeho postoje k migrační otázce mě vedly k přehodnocení mé velmi, velmi rezervované podpory.
Takže říkáte, že jste se v něm spletl? Překvapilo vás, že si na pódium na Albertově stoupl vedle lídra Bloku proti islámu Martina Konvičky?
Ne spletl. Já jsem chtěl, aby prezidentem byl někdo, kdo se bude zastávat nízkopříjmových skupin a kdo nebude reprezentantem Nečasovy vlády. Proto jsem v té volbě volil Zemana.
Nikdo nemohl očekávat, že se bude stavět za jedny slabé proti jiným slabým. To byl konflikt, který jsem nečekal, že nastane a že bude v lidech vyvolávat negativní vášně a stavět na tom svoji destruktivní politiku. To si myslím, že prezident dělat nemá, že má posilovat to lepší, co v nich je.
Ještě jedna věc, kterou jste zatím musel řešit jen na úrovni Prahy. Řekněme, že se vám povede to, oč usilujete, a vrátíte se do Sněmovny. Budete muset jednat s hnutím ANO a potkáte se u jednacího stolu s vaším otcem, ministrem obrany za hnutí ANO. Jak takové jednání bude probíhat? Nebo se tomu budete vyhýbat?
Já jsem se koaličních jednání v Praze neúčastnil. Pokud bychom se dostali do Sněmovny a já bych se měl podílet na nějakých jednáních, bude záležet na tom, jestli Strana zelených nebo to hnutí, které vytvoříme, vůbec bude chtít s hnutí ANO vyjednávat.
Ve svém projevu na sjezdu jste se o ANO vyjádřil drsně. Řekl jste, že a teď vás cituji – „až prohlédne česká veřejnost klam soukromé firmy ANO, která pod zastíracím názvem hnutí ovládla českou politiku ve vlastním ekonomickém zájmu, odcizí se politice tím více, neuvidí-li dostatečně včas alternativu“. Říkáte někdy i svému otci, co si myslíte o hnutí ANO?
Mám trochu jiný postoj k jeho práci a k celku toho projektu firemního. Tento můj postoj zná. Zná ho od začátku.
Rozhovor Josefa Kopeckého, který vyšel 24. ledna 2016 najdete na iDNES.cz