3. 8. 2015
Je bezpartijní političkou, usedla v Senátu. Ale když slyšíte její jméno, vidíte automaticky černý talár a její lehce nadzvednuté obočí, pomalou dikci a (na právníka) srozumitelné vyjadřování. Třeba když vysvětlovala politikům, že způsob, jakým si přiohýbají legislativní proces, jde zcela proti duchu ústavy. Eliška Wagnerová.
Říká, že pokud jde o dnešní justici, už není úplně “in”. A pak se zasvěceně rozpovídá o tom, jakou paseku dělá v soudnictví střet staré a mladé generace soudců. Zeptáte se jí na problematiku běženců, a dostanete v podstatě právní návod, jak by stát mohl čelit panice ve společnosti, kterou ještě mnozí politici přikrmují.
“Pro mě je velká otázka, jestli mají hnutí pana Okamury (a některá další) právo existovat, když jejich čelní představitelé prohlašují to, co mnohdy prohlašují. Cesta vede směrem bránící se bojovné demokracie. Stát musí dokázat, že si tento koncept osvojil a že ho myslí vážně. To je úplný základ a nezdá se mi, že by to u nás tak bylo. Potom by měl stát dbát na to, aby se v řadách policistů nevyskytovali všelijací xenofobové. Lidi s takovými názory do policie určitě nepatří. Výběr do státních služeb by měl takové postoje zohledňovat. Stát – a tito lidé to jsou všichni reprezentanti státu – se musí sám chovat tak, že dává dobrý vzor. Tam to začíná,” uvedla Eliška Wagnerová v profilovém rozhovoru pro DeadLineMedia, vydavatele deníku Neovlivní.cz.
celý rozhovor najdete na webu Neovlivní.cz