13. 5. 2020

Strana Zelených 13. května připomíná všem již tradiční pietní akt v Letech u Písku.

Původně pracovní tábor v Letech byl v roce 1942 fakticky začleněn do soustavy nacistických koncentračních táborů. V tzv. „cikánském táboře“ v Letech u Písku bylo od srpna 1942 do května 1943 internováno celkem 1 309 lidí. Čtvrtina vězňů zahynula přímo v Letech, čtvrtina byla propuštěna nebo utekla a přes 400 osob bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Koncentrační tábor v Letech nebyl plánován jako vyhlazovací, což se může zdát vzhledem k tomu kolik lidí tam zemřelo, ale měl sloužit ke koncentraci lidí určených k fyzické likvidaci.

Genocida romského etnika byla součástí holocaustu, jehož cílem bylo zlikvidovat lidi neárijského původu, stala součástí nacistických válečných zločinů a je velkým mementem pro nás všechny, kdo se necítíme jako nadřazená rasa,“ říká Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.

Zelení vždy byli, jsou a budou proti všem formám fašismu a proto cítí potřebu připomínat nejen holocaust, ale i všechny zločiny, kterých se fašismus dopustil. Připomínat je však třeba nejen zločiny, ale i oběti a hrdiny, aby současníci i budoucí generace neměli zploštělý pohled na historii.

,,Informace o genocidě Romů a o existenci koncentračního tábora v Letech u Písku, je pro mne velmi důležitá k přijmutí a pochopení historických faktů. Pokládám si otázky, jak je možné, že studenti a děti ve školách se neučí o romském odboji o hrdinech jako byl ,Jozef Serinek, který byl vězněn v koncentračním táboře a podařilo se mu uprchnout a stát se velitelem partyzánů,“ upozorňuje Anna Chválová, členka Odborné sekce pro lidská práva a romská aktivistka.

Zelení konstatují, že komunistický režim vládnoucí v Československu v letech 1948 – 1989 úmyslně zamlčoval mnohá historická fakta a to i co se týká osudu romského etnika během 2. světové války.

Proč pováleční historici, ale i politici fakta o koncentračním táboře Lety u Písku tajili? Stále se najdou tací, kteří zpochybňují romský holokaust a existenci romského koncentračního tábora. Velice se mě dotýká, že ve špatných hygienických podmínkách zemřeli v koncentračním táboře děti a ženy a celé rodiny a to jenom proto, že byli Romové,“ uzavírá Anna Chválová, členka Odborné sekce pro lidská práva a romská aktivistka

Pieta v Letech se, kvůli vládním opatřením proti šíření COVID 19, dnes koná bez přítomnosti veřejnosti.