17. 5. 2020

Podpora manželství pro všechny, pravidelná a aktivní účast na Prague Pride, silná podpora rovnoprávnosti a důraz na nulovou diskriminaci v dlouhodobém politickém programu. To je výčet aktiv Strany zelených pro podporu LGBTQ+ komunity. I proto Zelení všem připomenou tuto neděli 17. května Mezinárodní den proti homofobii, bifobii a transfobii.

Mezinárodní den proti homofobii, transfoboii a bifobii upozorňuje na násilí a diskriminací leseb, gayů, transgender lidí, intersex lidí, bisexuálů a ostatních lidí s nevětšinovou sexuální orientací či genderovou identitou. Slaví se od roku 2004 kdy 17. května v den výročí vyškrtnutí homosexuality ze seznamu nemocí na základě rozhodnutí rady OSN.

Již dlouhých 16 let, od přijetí zákona o registrovaném partnerství, čeká Česká republika na úplné zrovnoprávnění vztahů stejnopohlavních párů. Zrovna tak se nedaří zrušit povinnou sterilizaci u transexuálních lidí a zlepšení asi v dohledné době nebude, neboť Sněmovní výbor pro veřejnou správu zrušení této povinnosti opět nepodpořil,“ říká Bronislav Tomek, vedoucí Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených.

#IDAHOT 2020

Heslem IDAHOT 2020 je “Breaking the silent”, česky “Prolomit ticho”. Upozorňuje na diskriminaci  a stigmatizaci na základě odlišné sexuální orientaci či genderové identity. V neděli 17. května má být slyšet hlas LGBTQ+ komunity a jejich blízkých.

Zelení dlouhodobě podporují kampaně upozorňující na dodržování lidských práv a jsou přesvědčeni, že kampaně za lidská práva musí být vidět a slyšet po celé Zemi včetně zemí, kde je LGBTQ+ komunita umlčována a dokonce likvidována a kde někdy dochází i k fyzické likvidaci lidí kvůli jejich sexuální orientaci.

Například v Čečensku unášejí gaye do koncentračních táborů, kde již někteří z nich zemřeli či možná byli dokonce zavražděni. Maďarská vláda se zase pokouší využít vyjmečný stav z důvodu šíření onemocnění COVID-19 k předložení návrhu

nového zákona, který translidem v podstatě znemožní změnu pohlaví. V České republice nedošlo ke změně v zákoně o registrovaném partnerství od roku 2006.

Velkým problémem v Česku je také způsob, za jakých okolností lze změnit úřední pohlaví. Jedná se o dlouholetý proces, který je završen souhlasem převážně lékařské komise a sterilizací. To znamená, že trans lidé musejí léta čekat na posvěcení cizími lidmi a následně se připravit o možnost mít biologické děti. V neposlední řadě také ČR uznává pouze možnost být žena, nebo muž, ačkoliv víme, že mezi lidmi existují i tzv. nebinární nebo intersex osoby,” říká Ivana Recmanová, zástupkyně vedoucího Odborné sekce pro lidská práva Strany zelených, která je zároveň nebinární a bisexuální osobou.